Logo ÚA SAVLogo SAV
Home » Fonds » Fonds of Departments of SAS » Institute of mining SAS
Information about fond

Úvod k inventáru

Pôvodný názov pracoviska bol Komisia pre baníctvo SAV, ktorá bola zriadená uznesením Predsedníctva SAV zo dňa 22.IX.1954 a začlenená medzi pracoviská sekcie technických vied. V r. 1955 bolo pracovisko premenované na Kabinet pre baníctvo SAV so sídlom v Bratislave a v miestnostiach Laboratória meracích prístrojov SAV na ul. Obrancov mieru a Gajovej ul. v bratislavskej pobočke UVR.

Od r. 1956 mal Kabinet svoj výskumný plán zameraný na mechaniku hornín, tlaky v baniach a úpravu slovenských rúd. Na základe rozhodnutia Predsedníctva SAV sa od r. 1957 stali sídlom pracoviska Košice (Banícka fakulta), pričom výskumné zameranie inštitúcie sa nezmenilo. V tomto roku bolo pracovisko premenované na Laboratórium baníctva SAV.

Kvalitatívnu zmenu v činnosti pracoviska možno sledovať od r. 1959, kedy sa ujasnilo zameranie vedecko-výskumnej činnosti a pracovisko sa začalo dobudovávať i z hľadiska kádrového obsadenia a začalo s výstavbou vlastných objektov. Systematickú vedecko-výskumnú činnosť narušovali od založenia pracoviska ustavičné zmeny kádrov i zlé umiestnenie pracoviska a nedostatočné technické vybavenie. Významnejší úspech znamenalo vyriešenie úlohy „Fyzikálne a mechanické vlastnosti slovenského uhlia“. Výsledkom riešenia tejto úlohy bolo vypracovanie metodiky na jednoduché zisťovanie parametrov uhlia z hľadiska možností použitia rôznych druhov mechanizácie. Veľkou prednosťou metódy bola možnosť uskutočňovať potrebné skúšky priamo na porube v bani. Za úspešné splnenie tejto úlohy bol kolektív odmenený v r. 1960 cenou SAV III. stupňa.

V tomto období malo Laboratórium tri oddelenia: 1) Oddelenie banskej technológie, 2) Oddelenie mechaniky hornín, 3) Oddelenie pre mechanizáciu.

Pracovisko riešilo celý rad aktuálnych úloh, ktoré vyplývali z požiadaviek praxe. Intenzívne spolupracovalo s Horníckym ústavom ČSAV, rezortnými výskumnými ústavmi, s výrobnými závodmi, vysokými školami a inými inštitúciami.

Pod názvom Ústav baníctva SAV fungovalo pracovisko od 1.I.1963 do 31.XII.1966, kedy bolo zrušené. Na výsledky práce Ústavu baníctva SAV nadviazal svojou činnosťou Ústav vlastností hornín SAV.

Písomný materiál z činnosti Ústavu baníctva SAV zachytený v tomto inventári dokumentuje roky 1953–1968. Roztriedený je do 22 vecných skupín a obsahuje 311 inventárnych čísiel.

I. vecná skupina obsahuje podacie protokoly Ústavu baníctva SAV.

II. Vedenie ústavu vysvetľuje bohaté zmeny v histórii ústavu od jeho založenia po zánik zachytené predovšetkým v správach o činnosti, výročných správach a korešpondencii.

III. skupina zachytáva zápisnice z vedeckej rady ústavu, menovanie členov vedeckej rady, pozvánky na zasadania vedeckej rady.

Vo IV. skupine sú zápisnice zo zasadaní sekcie technických vied a na ňu nadväzujúceho kolégia mechaniky.

V. skupina zaznamenáva dva roky činnosti Odbornej komisie pre baníctvo pri SAV.

VI. skupina Výskum pozostáva z plánov vedecko-výskumnej činnosti, zo správ o plnení plánu vedeckých úloh, zo správ o plánovaných úlohách jednotlivých pracovníkov a oponentských posudkoch dielčích správ.

VII. skupina Publikačná činnosť obsahuje zoznamy prác jednotlivých členov ústavu, pripomienky k publikáciám a zoznam členov redakčnej rady časopisu Hornického ústavu ČSAV a Ústavu baníctva SAV.

VIII. sú Vedecké podujatia. Táto skupina uvádza programy konferencií, vyjadrenia pracovníkov Ústavu baníctva SAV k určitým podujatiam, dokumentuje účasť zamestnancov Ústavu baníctva SAV na konferenciách.

IX. vecná skupina Vedecká výchova obsahuje plány výchovy ašpirantov, menovanie školiteľov z radov pracovníkov Ústavu baníctva SAV, menovanie skúšobných komisií a predovšetkým spisy ašpirantov.

X. vecná skupina zachytáva materiál ideologicko-metodologických seminárov z r. 1959–1961, plány a správy o priebehu seminárov.

XI. Personálne veci sú rozdelené do dvoch podskupín. Prvá (XI a) obsahuje abecedne usporiadané osobné spisy jednotlivých pracovníkov. Druhá (XI b) zahrňuje personálne veci týkajúce sa celého kolektívu (prírastok pracovníkov, odmeny, plán ženskej zamestnanosti, návrh na úpravu platu zamestnancov Ústavu baníctva SAV a pod.).

XII. Zahraničné styky pracovníkov Ústavu baníctva SAV dokumentujú správy zo služobných a študijných ciest. V tejto skupine sú plány zahraničných stykov, dohody o spolupráci Ústavu baníctva SAV so zahraničnými partnermi a korešpondencia s nimi.

XIII. skupina Spolupráca je pomerne materiálovo bohatá. Je rozdelená na 5 podskupín. V podskupine (XIII a) je spolupráca s ČSAV, najmä s jej Hornickým ústavom. Ďalšie podskupiny obsahujú materiály zo spolupráce s ministerstvami a povereníctvami, s vysokými školami, s baňami a závodmi a s výskumnými ústavmi.

XIV. Slovenský výbor Vedecko-technickej spoločnosti pre baníctvo pri SAV na Slovensku. V tejto skupine sú uložené zápisnice zo zasadaní spoločnosti, zápisnice z pobočiek VTS pre baníctvo pri SAV v Banskej Bystrici a Košiciach.

Písomnosti v skupinách XV.–XVIII. dokumentujú finančné a materiálne zabezpečenie činnosti pracoviska, ktoré bolo do r. 1962 súčasťou rozpočtovej organizácie Ústavu technického výskumu. Preto sú v skupine

XV. Materiály z porád Ústavov technického výskumu SAV zápisnice z pracovných porád vedúcich pracovísk Ústavov technického výskumu SAV a zo správ o ich hospodárení.

XVI. skupinu tvorí finančný plán a rozpočet.

XVII. vecná skupina Výstavba obsahuje projekty Výskumného ústavu banského a hutníckeho v Košiciach, jeho rozpočtovú časť, zápisnice týkajúce sa výstavby a odovzdania objektu, správy stavebného dozoru. Je tu i zadanie projektu Laboratória pre izotopy.

XVIII. skupinu tvoria plány a rozpisy materiálno-technického zabezpečenia a periodické inventúry.

V skupine XIX. sa nachádzajú záznamy z pracovných porád referentov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.

XX. skupina sústreďuje materiály o brannej a požiarno-bezpečnostnej činnosti Ústavu baníctva SAV.

Skupinu XXI. tvoria písomnosti z činnosti straníckej organizácie ústavu.

Skupinu XXII. tvoria Písomnosti odborovej organizácie (uznesenia ZV ROH, zápisnice).

Okrem vecných skupín VII., X., XIX., XX., XXI., XXII. inventárnu jednotku tvorí jednotlivý rok príslušnej vecnej skupiny. Spopmenuté vecné skupin sú v inventári uvedené každá pod jedným inventárnym čislom.

Písommný materiál fondu Ústav baníctva SAV tvorí 311 inventárnych jednotiek uložených v 18 archívnych krabiciach.